Fiber Optik Test ve Ölçüm aletlerinin Kalibrasyonları Türkiye'de Proberge Servis Güvencesi ile...

Kalibrasyon Standartlarımız

* Tüm OTDR Kalibrasyon süreçlerimiz uluslararası ANSI/NCLS/Z540-1/ISO10012-1/MIL STD 45662-A Standartlarına uygundur. 

* İzlenebilirliğimiz NIST ( National Institute of Standarts and Technology) tarafından sağlanmaktadır. 

* Tüm OTDR'lar için 850/1300/1310/1350/1550/1625/1650 nm dalgaboylarında kalibrasyon hizmeti verilmektedir. 

* OTDR Kalibrasyon süreleri 1 Yıldır. Servis merkezimizde kalibre edilmiş OTDR'ların, seri numaraları üzerinden sorgulanması mümkündür. Sorgulama işlemleri için Modül ve platform seri numaraları ayrı ayrı belirtilerek, proberge@proberge.com.tr adresine mail atılmalıdır. 

* Kalibrasyon işlemlerinde çıkış konnektörünün değiştirilmesi, Z540-1 standartına göre mecburidir. 

* Kalibrasyon raporlarımızda, kontrol sürecinde yapılmış tüm testlerin sonuçları, Asfound, Asleft tabloları paylaşılır. 

* Egeist Teknoloji tarafından yapılan OTDR kalibrasyonları uluslararası geçerliliğe sahiptir. 

OTDR ve Diğer Test Cihazlarının Kalibrasyonu Neden Önemlidir ? 

Her Test ve Ölçü aletinde olduğu gibi, fiber optik test cihazlarında, kalibrasyon izlenebilirliği çok önemlidir. Türkiye’de fiber optik test cihazlarının kalibrasyonu konusunda ciddi karışıklıklar yaşanmaktadır. Çoğu kalibrasyon merkezinde kalibrasyona gelen cihazlar, ölçüm hassasiyetleri kontrol edilmeden açıkçası kalibrasyon tam anlamıyla yapılmadan, en çok kıyaslama yapılarak, etiketleme yapılarak geçiştirilmektedir. Fiber optik test cihazlarında kalibrasyon yapılırken ;

·  Kalibrasyona gelen cihazın, mevcut durumu raporlanmalı.

·  Cihazın yeniden hassas ölçüm yapabilmesi için,  yıpranan parçalarının hala sağlıklı olup olmadığı kontrol edilmeli ve raporlanmalı.

·  Yıpranan parçalar yenileri ile değiştirildikten sonra, ölçüm hassasiyeti ile ilgili tüm parametreleri cihazın üreticisi tarafından belirlenen kabul aralığına çekilecek şekilde, üretici tarafından da kabul edili, sertifikalı Kalibrasyon cihazları ile Kalibre edilmeli, “ Sıfırlama” yapılmalı.

·  Yapılan tüm işlemlerin sonuçları kalibrasyon evrağında belirtilmelidir.

Kalibrasyon kontrolü yapılırken, cihaz seri numaraları ile üreticiye ya da üretici veri tabanına ulaşabilen resmi servis merkezleri ile iletişime geçilmeli, ve cihazın kalibrasyon tarihleri kontrol edilmelidir.
 
Unutmayın! Test cihazları,  sorun yaşadığınız anlarda, sorunu çözebilmeniz için mecburi cihazlardır, ve uygun hassasiyette doğru ölçüm yapabiliyor olmalıdır.  OTDR’larınızın amacına hizmet edebilmesi için tüm bakımları ve kalibrasyonları vaktinde ve uygun yeterliliklere sahip yetkili servis merkezleri tarafından yapılmalıdır. Yetkili servislerde yapılmayan tamir ve kalibrasyon işlemleri , test cihazınızın güvenilirliğini yitirmesine , aynı zamanda da ömrünün kısalmasına sebep olacaktır.